Chcem si zobrať hypotekárny úver vo výške 150-tisíc eur. Zaujímalo by ma, aké druhy poplatkov a v akej výške budem musieť platiť banke, ktoré súvisia s vybavením, čerpaním a následným splácaním hypotéky?

V prvom rade budete musieť zaplatiť tzv. administratívny poplatok, ktorý si účtujú všetky banky od klientov. Tento poplatok sa pohybuje v závislosti od banky a typu úveru vo výške od  0,7 % až do 1,2 % zo schváleného úveru a je ho možné aj započítať do výšky úveru.

Pri hypotéke vo výške 150 000 eur a napríklad výške poplatku 0,8 % by ste banke zaplatili len na tomto poplatku až 1 200 eur. Mnoho bánk v súčasnosti ponúka v rámci kampaní až 100-percentnú zľavu z tohto poplatku. 

Pri vybavovaní hypotekárneho úveru musíte ďalej počítať s poplatkami za vypracovanie znaleckého posudku. Pri bytoch je to približne 120 eur a rodinných domoch približne raz toľko, t. j. okolo 240 eur. Sú to orientačné ceny v Bratislave a jej okolí. Mimo hlavného mesta sú tieto poplatky o niečo nižšie.

Takisto rátajte s poplatkom vo výške 66 eur v kolkoch, ktorý musíte zaplatiť katastru nehnuteľností pri podávaní žiadosti na vklad záložných zmlúv. Ak si banka vyžiada aj list vlastníctva použiteľný na právne účely, alebo so zapísanou plombou, tak katastru zaplatíte ďalších 8 eur v kolkoch za jeho vydanie. 

Ďalej musíte počítať aj výškou poistného pri poistení zakladanej nehnuteľnosti. Je to podmienka každej hypotekárnej banky. Pri hodnote nehnuteľnosti 150-tisíc eur by sa malo poistné vyšplhať na približne 150 eur ročne. 

Čo sa týka poplatkov súvisiacich so splácaním, tak tu pre všetkých dlžníkov prichádza dobrá správa. Je to už skoro na 100-percent isté, že od júna tohto roka si banky nebudú môcť účtovať poplatok za vedenie úverového účtu. Táto zmena zákona sa bude vzťahovať aj na všetkých klientov, teda aj tých, ktorí čerpali úver pred 1. júnom 2013.

Autor pracuje v spoločnosti BROKER SERVICE GROUP, s.r.o.

Aké poplatky sa platia pri hypotéke?