Sme manželia a chceme si kúpiť byt a využiť hypotéku pre mladých. Zaujímalo by nás, aké konkrétne druhy príjmov (hrubé alebo čisté) a z akých pracovnoprávnych pomerov či iných obdobných vzťahov banka zohľadňuje pri výpočte príjmovej hranice žiadateľov o hypoúver. Môžu to byť aj príjmy z dohôd, zmluvy o dielo, autorské honoráre, tantiémy, dividendy a pod.? Za aké obdobie sa posudzujú príjmy, a prečo dochádza štvrťročne k prehodnocovaniu maximálnej výšky príjmu?
Pri uplatňovaní si štátneho príspevku pre mladých sa vždy pozerá na priemerný mesačný hrubý príjem za predchádzajúci kalendárny rok. K štvrťročnému prehodnocovaniu dochádza v zmysle zákona, ktorý hovorí, že nárok na štátny príspevok pre mladých sa z hľadiska príjmov mení každé tri mesiace.
Na jeho výšku vplýva kvartálne vyhodnocovanie priemernej výšky nominálnej mzdy v národnom hospodárstve podľa Štatistického úradu SR. Momentálne (od 1. 4. do 30. 6. 2013) majú nárok na štátny príspevok pre mladých všetci klienti, ktorí majú menej ako 35 rokov a ich priemerný hrubý mesačný príjem za rok 2012 nepresiahol výšku 1 137,50 eura. Vo vašom prípade sa musíte zmestiť do súčtu tejto sumy, to znamená do sumy 2 275,00 eur.
Čo sa týka príjmov, tak za predpokladu, že máte v rámci zdaňovacieho obdobia súbeh príjmov, robíte si daňové priznanie alebo vám bolo vykonané ročné zúčtovanie zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti a preddavkov na daň, tak na základe týchto ukazovateľov banka posúdi, či máte nárok na štátny príspevok alebo nie.
Podľa zákona o dani z príjmov sú definované konkrétne paragrafy, podľa ktorých sa jednotlivé príjmy vyplácajú a v závislosti od toho ich aj banka posudzuje. V praxi som sa stretol už aj s tým, že výklad zákona majú banky odlišný, a teda aj posudzovanie hrubého príjmu môže byť v jednotlivých bankách odlišné. Štandardne platí, že sa do výšky minuloročného príjmu sčítavajú všetky príjmy, ktoré sme dosiahli.
Autor pracuje v spoločnosti BROKER SERVICE GROUP, s.r.o.