Susedia chcú zúžiť prístupovú cestu, pričom z pôvodnej šírky by ostalo len 3,7 metra. Akú minimálnu šírku musí mať prístupová cesta, aby v budúcnosti mohli dostať deti stavebné povolenie? Ide o jediný vstup na ich parcelu.

Otázku šírky prístupovej cesty treba vždy riešiť s ohľadom na predpokladaný spôsob využitia cesty, ktorému treba následne samozrejme prispôsobiť aj šírku cesty. Z právneho hľadiska je samozrejme nutné mať zabezpečený prístup k pozemku, na ktorom má v budúcnosti vzniknúť stavba.

Napojenie stavby na okolité komunikácie by malo byť riešené aj územným plánom obce, či územným plánom zóny resp. urbanistickou štúdiou, a teda príslušným stavebný úrad by sa ňou mal zaoberať už v územnom konaní.

Ak bol pred dané územie vypracovaný územný plán zóny, odporúčame Vám nahliadnuť do vypracovaného územného plánu, resp. konzultovať túto otázku s príslušným stavebným úradom.

Pokiaľ ide o konkrétnu šírku cesty môžete sa obrátiť aj na architekta príp. inú osobu, ktorá bude v budúcnosti realizovať stavbu resp. bude mať na starosti stavebno-technické podklady k stavbe.

Autorka pôsobí ako advokát v advokátskej kancelárii bnt attorneys-at-law.

Autorka odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch

Aká široká musí byť prístupová cesta
Aká široká musí byť prístupová cesta
Aká široká musí byť prístupová cesta
Aká široká musí byť prístupová cesta