Slovenská agentúra životného prostredia spustí v stredu ďalšiu výzvu na obnovu rodinných domov. Z plánu obnovy je na ňu vyčlenených 190 miliónov eur.

O finančný príspevok môže požiadať 10-tisíc záujemcov, ktorí môžu žiadosti podávať od 9. októbra. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval riaditeľ agentúry Matej Kerestúr.

Dlhší čas na predloženie žiadosti

V novej výzve budú môcť majitelia čiastočne financovať inštaláciu biomasového kotla, vyvložkovanie komína či nabíjaciu stanicu pre elektromobily. Agentúra podľa Kerestúra čiastočne preplatí aj projekt protipožiarnej ochrany.

„Očakávame väčší nápor. V súvislosti s tým sme dali 90 dní na predloženie fyzicky podpísanej žiadosti. To je jedna z významných zmien oproti tretej výzve. Ten nápor sme sa snažili rozložiť v čase,“ povedal šéf agentúry.

Parametre novej výzvy sú nastavené na základe skúseností z prvých troch kôl. Stále je zrušená podmienka trvalého pobytu v dome. Nie je potrebné ani potvrdenie zo stavebného úradu, nepreukazujú sa ani podlžnosti.

Prebieha vyhodnocovanie tretej výzvy

Obnova domov podľa ministra životného prostredia Milana Chrenka prispieva k znižovaniu emisií skleníkových plynov, podporuje vznik nových pracovných miest či inovácií v biznise. „Vďaka znižovaniu energetickej náročnosti budov sa znižuje závislosť od fosílnych palív a šetria sa predovšetkým zdroje v domácnostiach,“ skonštatoval.

Podpredsedníčka vlády Lívia Vašáková priblížila, že aktuálne sú už vyhodnotené prvé dve pilotné výzvy na obnovu rodinných domov. „To je dokopy 3 763 žiadostí a zároveň je vyhodnotených 80 percent žiadostí z tretej výzvy. To znamená, že nám ostáva vyhodnotiť okolo 1 800 žiadostí, ktoré sme doteraz dostali,“ poznamenala.

Tretiu výzvu chcú podľa Kerestúra vyhodnotiť do konca septembra.

Celkovo o financie na rekonštrukciu domov požiadalo 12 386 záujemcov, z toho 1 467 už uzatvorilo zmluvu s agentúrou. Obnovu ukončilo aspoň 110 žiadateľov, ktorí zaslali žiadosť o vyplatenie príspevku. V prvých výzvach bolo podľa neho neúspešných približne 800 žiadostí, v tretej výzve to je zatiaľ 81.

Kerestúr to označil za posun, pretože sa snažili nastaviť komunikáciu tak, aby výziev na doplnenie žiadostí bolo čo najmenej.

Ďalšie dôležité správy

Produkcia elektrického modelu Enyaq iV
Neprehliadnite

Automobilky chcú vyrábať elektromobily doma. Ohrozený je trnavský Peugeot 208 aj český Enyaq