Uspieť na tom, že byty v hlavnom meste sú drahé a dostupné pre málokoho, sa snažia mnohí developeri. Najmä v časoch najväčšieho boomu bolo módnym a do veľkej miery aj racionálnym rozhodnutím odísť z mesta a usadiť sa niekde v menších obciach alebo mestách v okolí. Na to doplatil juhovýchodný smer na Dunajskú Lužnú, ktorý je dnes jednou z najhoršie dopravne dostupných oblastí. Neskôr sa hitom stal severozápad a Záhorie, čomu pomohol tunel i nový diaľničný privádzač.
Pre mnohých kupujúcich tak ide o racionálne rozhodnutie – v Bratislave nechcem alebo si nemôžem dovoliť bývať, pozerám sa po možnostiach v okolí. S rovnakým prístupom na to pozerajú aj developeri, ktorí v okolí stavajú emocionálne nevýrazné, no rozumovo dobre nastavené projekty. Agátky Stupava s ambíciou ponúknuť dostupnú alternatívu je toho príkladom. No väčšina kupujúcich je „cezpoľných“, veľká časť práve zo Záhoria.
Rande s realitou
Práve čítate - Agátky Stupava – keď emócie nahradí rozum (pohľad redakcie)
Prepnite na - Agátky šumia aj keď padá dážď (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Agátky Stupava
Okolie a architektúra
Stodesaťbytový komplex tvoria tri bytovky prepojené podzemnými garážami. Zvonku nezaujmú prevratnou architektúrou, ani dokonalými sadovými úpravami. Fasáda je jednoduchá, kombinácia biele a farebnej rozdeľuje jednotlivé bloky. V porovnaní s vizualizáciami sa stratil obklad jedného z blokov, developerská spoločnosť Retep Slovakia, to pravdepodobne vyhodnotila ako príliš drahé. Dnes zatiaľ nevidno ani úpravy okolia, tu sa však čaká na jar, a tak bude prostredie príjemnejšie.
Agátky vyrástli v kedysi opustenej zóne, kde dnes stojí len jedna bytovka, inak sú to najmä staré haly, budovy niekdajších fabrík, či sklady. Investor preto aspoň čiastočne obnovil fasády okolitých objektov a čo najskôr tento rok pripravuje výstavbu aj druhej etapy namiesto najbližšej budovy. To všetko však prinesie krajšie bývanie až o niekoľko rokov, súčasný obyvateľ sa musí zmieriť s nevábnymi výhľadmi, nepočítajúc západný pohľad na rodinné domy.
Samotná architektúra je však príjemná, možno skôr povedať neškodná. Neurazí ani nejako zvlášť nezaujme, no vďaka tomu má potenciál osloviť širšie publikum. V tejto lokalite a pri tejto cieľovej skupine sa však nepočíta s extrémami a architektonickými detailmi hodnými Zahy Hadid. Takže projekt dizajnové očakávania napĺňa.
Zvyčajné, no praktické
Darí sa mu ich naplniť aj pri bytoch. Mixom tých najmenších s výmerou 32 m2 a jednoduchou dispozíciou až po najväčšie trojizbové s podlahovou plochou 80 m2 dopyt trafil. Hovorí o tom pohľad na vnútorné usporiadanie bytov, kde až na niektoré zvláštnosti (príliš veľký vstupný priestor, stúpačky v spálni prízemných bytov) plochou šetril, čo sa odrazilo na možnosti rozumne tieto byty zariadiť. Niektoré dvojizbové majú šatník, i keď pravda ide o tradičné moderné usporiadanie 2+kk (kuchynský kút). Kuchyňa je vovnútri priestoru, takže vetrať ju treba cez celú obývačku.
Ceny sa pohybujú na úrovni 1 350 až 1 500 eur/m2 vrátane DPH. Byty majú aj balkóny a klient v cene získava aj pivničnú kobku na rovnakom poschodí na chodbe. Dnes sú všetky nepredané byty dokončené ako holobyty s možnosťou dorobenia do štandardu podľa developera, čo je taktiež zahrnuté v cene. Možností výberu je viacero, dokončenie, sťahovanie sa dokončovaním oddiali o pár týždňov. Byty sú fajn presvetlené, i keď z tohto hľadiska nejde o nič špeciálne ako napríklad v naposledy recenzovanom projekte LaVita Pezinok.
Byty sú však okrem pár drobností riešené štandardne, nejde tu o žiadne novinky. Projekt pravdepodobne ani takúto ambíciu nemal. Snáď len prítomnosť samostatného šatníka dostupného zo spálne v niektorých z nich je netradičným riešením. Avšak v tejto kategórii to zákazník ani nečaká. Otáznou je potom cena, ktorá stále podľa autora týchto riadkov presahuje rozumnú mieru, no v porovnaní s konkurenčnými projektmi najmä v Bratislave je nižšia, a teda z hľadiska toho, čo je v ponuke, v poriadku.
Bariéry
Agátky sa skladajú z troch objektov a niekoľkých vchodov. Najmenší z nich s modrými prvkami na fasáde je trojpodlažný a nemá preto ani výťah. Hoci prípravu naňho developer vybudoval a je na obyvateľoch, aby sa rozhodli a zložili naň. Pri odhade nákladov nereálne. Ďalšie objekty majú štyri a päť podlaží. Do ani jedného z nich však z úrovne chodníka nie je bezbariérový prístup, nakoľko výťah začína až na prvom zvýšenom podlaží, ku ktorému vedie niekoľko schodov.
Ak chce ísť obyvateľ s kočíkom, bicyklom alebo niekto so zníženou mobilitou domov bez schodov, musí si prichystať ovládač od podzemných garáží, odkiaľ vedie výťah už priamo na všetky poschodia. Trochu komplikované riešenie, údajne preto, lebo polozapustené parkoviská si stavebne vyžiadali tento prístup. Mimo bariérovosti sú chodby i schodištia riešené bez problémov, potešia spomínané pivničné kobky na poschodí, ako aj senzory pohybu, ktoré rozsvecujú svetlá, či otvárateľné okná na chodbách. Netradičná je „párty“ terasa medzi dvoma blokmi – otvorený vyvýšený priestor, ktorý chce na jar investor zatraktívniť a pridať lavičky. Rovnako majú spolu s detským ihriskom pribudnúť na otvorenú zelenú plochu na menšom nádvorí.
Podzemné garáže ponúkajú 105 parkovacích miest. Prístup je len z jednej strany, no v projekte tohto štandardu sme ešte takto spracované parkovanie nevideli (až na riešenie parkovania pre vozíčkarov, foto nižšie). Garáže majú prirodzené svetlo, sú omietnuté, stropy a potrubia sú upratané a celý priestor pôsobí ľudsky. Developer navyše chystá riešenie aj na severnú stranu polootvorených parkovísk tak, aby vnútri menej fúkalo. Jedno státie stojí 6-tisíc eur s daňou, čo vedie k tomu, že si ich kúpilo len zopár obyvateľov. Zvyšní parkujú vonku, kde je k dispozícii zopár miest za 2 600 eur a zvyšní na divoko všade, kde sa dá.
Výsledok
Agátky Stupava predstavujú alternatívu k bývaniu vo veľkomeste. No popri rozumných nápadoch a racionálnom spracovaní majú aj niekoľko neduhov – nevábne okolie, nedostatočná vybavenosť v tesnom susedstve, či bariérový prístup do bytov. V stredne vzdialenej budúcnosti to môže byť príjemné miesto pre život, najmä v prípade ak sa naplní potenciál celej lokality, do ktorej z veľkej časti vstupuje tento jeden developer. Otázna je cena za bežné nové bývanie mimo Bratislavy.
Rande s realitou
Práve čítate - Agátky Stupava – keď emócie nahradí rozum (pohľad redakcie)
Prepnite na - Agátky šumia aj keď padá dážď (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Agátky Stupava
Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.