Záber architektonickej tvorby Vladimíra Dedečka bol  široký. Tvoril v rokoch 1953 až 1994, zrealizoval vyše 75 budov a areálov. Celkovo za polstoročie svojej kariéry navrhol až 90 architektonických diel.

V. Dedeček je najvýznamnejším predstaviteľom architektúry 60. až 80. rokov na Slovensku. 

„Dnes 29. apríla v raných hodinách zomrel veľký slovenský architekt Vladimír Dedeček,“ oficiálne potvrdila Slovenská národná galéria na svojom facebookovom profile. Inštitúcia s architektom aktívne komunikovala. „Bol autorom mnohých významných stavieb, novátorom, mužom veľkých konceptov, ktorý navždy zapísal Slovensko na mapu neskorej moderny,“ uzatvára sa v oznámení.

Pribinov kríž

S architektom Rudolfom Miňovským navrhli jednu z najúspešnejších povojnových stavieb na Slovensku - univerzitný areál Vysokej školy poľnohospodárskej, dnes Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

SNG - vizualizácia (01)
Zdroj: architekti BKPŠ Paňák Kusý
SNG - vizualizácia (01)

 
Budova zaujala medzinárodnú odbornú obec dominantnou sálou Aula Maxima s netypickým tvarom šošovky a kapacitou takmer 600 divákov. Deväť objektov pôvodného areálu SPU bolo Pamiatkovým úradom v roku 2014 vyhlásených za národnú kultúrnu pamiatku.

SNG - vizualizácia (02)
Zdroj: architekti BKPŠ Paňák Kusý
SNG - vizualizácia (02)


Podpísal sa aj pod projekt Vysokej školy lesníckej a drevárskej, dnes Technickej univerzity vo Zvolene, prístavby archívu k budove Lesoprojektu vo Zvolene i administratívnej budovy TANAPu v Tatranskej Lomnici.

V Bratislave projektoval administratívne budovy Incheby, Vysokoškolské internáty v Mlynskej doline, budovu Najvyššieho súdu, Prírodovedeckej fakulty, Štátneho archívu či Mostárne Brezno.

Verejnosti sa ako rozporuplný javil Dedečkov projekt prístavby k Slovenskej národnej galérii (SNG) v Bratislave realizovaný v 70. rokoch 20. storočia. Jeho predstava sa od realizácie výrazne líši. V súčasnosti sa dokončuje jej rekonštrukcia. Autor sa jej nedožil. 

Jedno z jeho najunikátnejších diel je Slovenský národný archív na bratislavskej Drotárskej ceste. V roku 1993 zaň získal plaketu medzinárodnej konferencie architektov.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa