Návštevník, alebo zamestnanec sa s témou efektívneho pohybu v budovách stretáva napríklad aj ako s dôsledkom pandémie koronavírusu. Ten ešte posilnil prácu doma a prostredníctvom moderných technológií, ktoré umožňujú spojenie s kolegami. Existujú však sektory ľudskej činnosti, ako je medicína, kde je kontakt lekára a sestry s pacientom nevyhnutný.

Nové usporiadanie medicínskych priestorov do jednotlivých centier je moderným konceptom, ktorý sa pod vedením internistu, gastroenterológa a odborného garanta polikliniky Tibora Hlavatého aplikoval do návrhu ôsmych nových centier s 26 ambulanciam  v Poliklinika Bezručova  v Bratislave. Koordinátori komunikujú termíny pacientov, čakacie doby sú krátke, ponuka starostlivosti pre pacientov efektívnejšia.

 

Interiér poliklinickej časti Poliklinika Bezručova
Zdroj: ROBO HUBAČ
Interiér poliklinickej časti Poliklinika Bezručova

Od 1. marca sa moderná poliklinika na dvoch nadzemných podlažiach opäť otvorí verejnosti pod taktovkou odborného garanta polikliniky. Práce na nej trvali od januára 2021. Odhadovaný počet pacientov počas jedného dňa v poliklinike je 500 a ročne by ich malo byť 120-tisíc, čo si žiada organizáciu priestoru a pohybu.

Veľké nemocnice v Bratislave sú známe aj dlhými chodbami a čakárňami, kde sedí množstvo ľudí. Aj to je spôsob usporiadania pracovného priestoru a pohybu ľudí s rôznymi úlohami v budove nemocnice. Kým napríklad budovy nemocníc v Petržalke, Ružinove a na Kramároch či poliklinika na Tehelnej sú koncipované priestorovo veľkoryso, v súčasnosti sa musia ordinácie lekárov zmestiť aj do menších priestorov. Podstatný je však systém, akým fungujú a jeho efektivita.

V júni otvoria ďalšie poschodie

Túto úlohu riešil architekt Marek Petrek so svojimi kolegami Máriom Pavlíkom, Ivonou Kožehubovou a Radoslavom Petrekom z architektonického štúdia PETREK ARCHITECTS v priestoroch Polikliniky Bezručova na 3 300 m2 plochy, na troch podlažiach v národnej kultúrnej pamiatke.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa